ahmet_kutluhan01

Ahmet KUTLUHAN kimdir?

1975 yılında Kastamonu,Tosya’da doğdu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.
Hüsn-i Hat sanatına ilk olarak lise yıllarında Kastamonu’da Rafet Küllüoğlu’ndan Rik’a meşk ederek başladı.

1992 de üniversite eğitimi için İstanbul’a geldiğinde Hattat Hasan Çelebi’den sülüs ve nesih yazılarını çalışmaya başladı. Ders ilk olarak,kaide gereği Sülüs “Rabbi Yessir” duasını çalışmaktır. Yaklaşık olarak altı ay gibi bir sürede ilk ders olan “Rabbi Yessir” geçebilmiştir. Bundan sonra harflere geçilmiştir. Altı sene çalışmanın neticesinde 1998’de İRCİCA’da (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu’nun başkanlığında düzenlenen törenle SÜLÜS VE NESİH icazeti aldı.

Ayrıca Fakültede Prof. Dr. Muhittin Serin’den Rik’a’yı tekrar çalışarak geliştirdi. Prof. Dr. Ali Alparslan’dan Celi Divani yazıyı meşk etti. Aynı hocadan Ta’lik dersleri alırken ocak 2006 da hocası vefat etti. Yarım kalan Ta’lik yazıya Hattat Hasan Çelebi Hoca’dan devam ederek 25 Kasım 2010’da İRCİCA’da (İslam,Tarih,Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) düzenlenen törenle TA’LİK icazeti aldı.

Bugüne kadar pek çok karma sergiye katıldı. İlk kişisel sergisini 2005 de İstanbul- Kadıköy Seven Sanat Galeri‘de açmıştır.
İkinci kişisel sergisini ise 6 Kasım 2015’te Eyüp Sultan Kültür Merkezinde açmıştır.
2009 ve 2011 de İRAN-TAHRAN’da uluslararası Hüsn-i Hat Sergilerine katılmıştır.
Çalışmalarına Üsküdar’daki atölyesinde devam eden Ahmet KUTLUHAN, hocası Hasan ÇELEBİ’nin onayı ile 5 öğrencisine icazet vermiştir.
Halen Üsküdar Balaban Tekkesinde cumartesi günleri hüsn-i hat dersleri vermektedir.

SANATÇININ ESERLERİ

Çiğdem Kabadayı Logo
Marmara Üniversitesi , Atatürk Eğitim Fakültesi , Resim Bölümü,

Tekstil – Tasarım Ana Sanat Dalı,

Engin Akdoğan Atölyesi’nden mezun oldu.

İlköğretim I. ve II. kademede Resim Öğretmenliği yaptı.

2003’de “Minyatür Sanatı” ile tanıştı.

İletişim

Caferağa Mah. Nail Bey Sok. Kumru Apt. No: 44 D: 3 Kadıköy / İSTANBUL Telefon:(216) 330 40 20 Gsm:(533) 819 27 57 E-mail:info@cigdemkabadayi.com Web:www.cigdemkabadayi.com
© Copyright 2016 - Çiğdem Kabadayı Kişisel Web Sitesidir.